Ah, e discutie veche: Cum e mai bine sa tinem laptopul: cu sau fara baterie inauntru?
Bateriile Li-ion isi pierd in timp capacitatea (cca 10% pe an) chiar daca sunt utilizate, chiar daca sunt depozitate. Au un numar limitat de incarcari (cateva sute). Se descarca in timp si daca a ajuns sa se descarce complet, a murit (habar n-am explicatii, dar in idee cam asta este). Daca ai un telefon Nokia mai vechi, neutilizat 1-2ani, uitat prin vreun setar, sunt mari sanse ca bateria Li-ion sa fie moarta (a descarcat-o ceasul din telefon, chiar daca e oprit). Daca doresti sa depozitezi o baterie Li-ion pe care nu o utilizezi, o incarci pe la 70% si o tii la frigider (2-6 grade, nu sub 0 grade). Asa rezista cel mai bine in timp.
Daca vrei explicatii stiintifice, poti sa studiezi aici: Basic to Advanced Battery Information from Battery University
Am studiat in trecut si am uitat. Am ramas dor cu ideea ca bateria li-ion este consumabil. Oricum ai utiliza echipamentul, in 3-4 ani cumperi alta baterie sau alt echipament.
Bateria de la Laptop
Aucun commentaire:
Enregistrer un commentaire